W 1974 Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki ogłosiło konkurs na opracowanie m.in. koncepcji Państwowego Systemu Informatycznego Służby Zdrowia. Nagrodzoną prace opublikował Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Informatyki. Polecamy zapoznać się z archiwalnym opracowaniem, tym bardziej, że po ponad 40 latach nadal nie mamy systemu dla służby zdrowia. Przypominamy wnioski autora - robią wrażenie dziwnie aktualnych:
Niestety, nie przeprowadza się u nas w kraju żadnych analiz dotyczących ekonomicznej strony działalności SZ. Wyliczenie - choćby teoretyczne - efektow płynących z wprowadzenia systemow informatycznych o zasięgu ogolnopaństwowym jest też obecnie nie do określenia; po prostu brak jest przynajmniej opracowania o metodyce
tego rodzaju obliczeń. Można tutaj tylko przytoczyć pewne liczby:
• w roku 1970 absencja chorobowa wyniosła około 220 min roboczodni o wartości pracy około 17 mld złotych, a zastosowanie systemow informatycznych w medycynie, według danych szwedzkich już obecnie daje skrocenie czasu leczenia poszczegolnych pacjentow o 10 do 20$ czasu trwania choroby,
• obecnie personel SZ traci na czynności w ogóle nie związane z leczeniem pacjentow około 50% czasu pracy, a system informatyczny wykonujący wszelkie czynności rutynowe wyzwoli te rezerwy czasowe, co zapewne pozwoli na obsługę większej liczby pacjentow.
Na zakończenie warto dodać, że zdrowie społeczeństwa jest wartością bezcenną, ponieważ bez niej jest nie do pomyślenia jakiekolwiek działanie państwa jako organizacji społecznej.
Prosimy PT Czytelników o dalsze informacje o wspomnianym konkursie.