Prezentujemy artykuł dr inż. Krzysztofa Nałęckiego, w owym czasie Pełnomocnika Rektora Pol. Śląskiej ds Informatyki i szefa uczelnianego Ośrodka Informatyki, przygotowany na XV Górska Szkołę Informatyki PTI w Szczyrku w 2003 r.
...Budowa i eksploatacja Śląskiej Akademickiej Sieci Komputerowej prowadzona jest od roku 1993. Środki inwestycyjne z których w latach 1993 – 2000 sieć ŚASK była budowana pochodziły z dotacji Komitetu Badań Naukowych, przeznaczonych na realizację programu informatyzacji nauki polskiej. ŚASK jest jedną z wielu sieci miejskich oraz regionalnych, wybudowanych w ramach tego programu. Przy tym, jest to największa pod względem rozległości terytorialnej naukowa sieć komputerowa w kraju.
Obecnie sieć łączy 8 miast województwa śląskiego (Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rybnik, Sosnowiec i Zabrze) oraz ponad 40 jednostek akademickich i badawczo-naukowych regionu.
ŚASK była jednym ze współtwórców inicjatywy POL34, ogólnopolskiej sieci środowisk naukowych, łączącej naukowe sieci miejskie i regionalne. Uczestniczy również w realizacji projektu PIONIER – ogólnopolskiej sieci optycznej dla środowiska naukowego (Polski Internet Optyczny).
Pierwszą dotację otrzymaliśmy w połowie 1993 r. Procedury przetargowe - wybór dostawców sprzętu oraz światłowodów jak zwykle przeciągały się w czasie. dlatego prace ziemne, związane z układaniem pierwszych światłowodów rozpoczęły się dopiero wiosną 1994 r. W tym samym czasie (1 lutego 1994) decyzją Senatu Politechniki Śląskiej utworzono Centrum Komputerowe Politechniki Śląskiej. zadaniem Centrum stała się budowa sieci regionalnej. W latach 1994 – 1996 sieć budowana była na terenie Gliwic oraz Katowic. Projekt początkowy zakładał budowę sieci ponadto w Sosnowcu i Zabrzu – na terenie tych 4 miast zlokalizowana była większość uczelni wyższych, placówek Polskiej Akademii Nauk oraz jednostek badawczo-rozwojowych ówczesnego województwa katowickiego. ...