Dr Mirosław Sikora nadeslał relację z IV konferencji SORUCOM, na której wystąpił jako jedyny przedstawiciel Polski. Zwraca uwagę na spory w gronie rosyjskich informatyków w kwestii wybory przed laty linii RIAD. Okazuje się, że nadal znaczna grupa fachowców uważa, że był to błąd. Możemy obserwować z ciekawościa tę dyskusję. Odnośnie samej konferencji zaskakuje znaczący udział placówek naukowych w porównaniu np. z pracami w naszym kraju. Zapraszamy do lektury sprawozdania - jest w pliku, a kolejny link odsyła do strony konferencji i kompletu materiałow konferencyjnych.
W dniach 3-5 października 2017 r. w Zielenogradzkim okręgu administracyjnym Moskwy obradowała czwarta edycja międzynarodowej konferencji pt. Rozwój techniki obliczeniowej w Rosji i państwach byłego ZSRR: historia i perspektyw (Sorucom IV)” (IV международная конференция «Развитие вычислительной техники в России и странах бывшего СССР: история и перспективы). Poprzednie edycje odbyły się w latach 2006, 2011 i 2014.
Na uwagę zasługuje miejsce obrad. Być może nadużyciem byłoby nazwanie swoistej eksklawy Moskwy jaką jest Zielenograd mianem genius loci, czy też przyrównywanie go do doliny krzemowej w Kalifornii, nie mniej jednak jest to niewątpliwie jedno z kilku najważniejszych miejsce związanych z projektowanie, konstruowaniem i produkcją komputerów w ZSRR.
Głównym organizatorem kongresu był Instytut Systemów Informatyki im. Andrieja Jerszowa przy Sybirskim Oddziale Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku, działający we współpracy dwoma kolejnymi komórkami RAN - Instytutem Programowania Systemowego oraz Instytutem Historii Przyrodoznawstwa i Techniki. Wśród kolejnych organizatorów znaleźli się: Wirtualne Muzeum Komputerów (więcej: http://computer-museum.ru/histussr/es_hist.htm ), Muzeum Politechniczne w Moskwie (więcej: https://polymus.ru/ru/ ), a także Moskiewskie Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Radiotechniki, Elektroniki i Łączności im. A. S. Popowa. Przestrzeni do obrad udzielił kolejny ze współorganizatorów - Narodowy Uniwersytet Badawczy – „Moskiewski Instytut Techniki Elektronicznej” (Национальный исследовательский университет „Московский институт электронной техники”) w Zielenogradzie. Ponadto kongres otrzymał wsparcie ze strony Rosyjskiego Funduszu Badań Podstawowych oraz amerykańskiego Muzeum Historii Komputerów Mountain View (California), i rozpoznawalnego powszechnie wśród specjalistów - międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników IEEE. ....