GUS udostępnił arcyciekawą pozycję przedstawiającą historię Polski w liczbach za ostatnie 100 lat. Poniżej zamieszczamy krótki opis pozycji pobrany ze strony GUS, link do pobrania czy lektury publikacji zamieszczony jest na dole komunikatu.
Ta pozycja zamyka cykl pięciu wydawnictw statystycznych Polska w liczbach, które można obejrzeć, a warto, klikając w drugi link. Gratulacje dla GUS i ciekawej lektury dla PT Czytelników.
Publikacja „Polska 1918—2018” zawiera dane liczbowe prezentujące przebieg najważniejszych procesów i zjawisk na przestrzeni 100 lat, tj. od odzyskania niepodległości w roku 1918 do czasów współczesnych. Zmiany, jakie zachodziły w tym okresie, zostały przedstawione przy pomocy szeregu zestawień liczbowych. Dotyczą one trzech obszarów tematycznych: państwa, społeczeństwa i gospodarki. Prezentowane liczby odnoszą się do aktualnego w danym czasie terytorium: II Rzeczypospolitej (w latach 1918―1939 oraz podczas wojny i okupacji 1939―1945), Polski Ludowej (1945—1989) oraz Rzeczypospolitej Polskiej (1990—2018). W najważniejszych kategoriach dane dla Polski zestawiono z innymi krajami, co pozwoliło na pokazanie zmian jakie miały miejsce w Polsce na tle wybranych państw Europy Zachodniej oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które istniały do roku 1918. Tablice opracowane zostały w oparciu o trzy typy źródeł: oficjalne statystyki GUS, statystyki międzynarodowych instytucji odpowiedzialnych za gromadzenie i przetwarzanie danych (agendy m.in.: Ligi Narodów, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Eurostatu, Banku Światowego), a także wyselekcjonowane monografie.