Mgr inż. Adam Urbanek urodził się w 1939 r. w Korczynie koło Krosna. Po ukończeniu w 1962 r. studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, przez dwa lata pracował w Zakładach Wojskowych w sektorze mobilnych radiostacji nadawczych (R-118 BM), a od 1964 r. zatrudnił się w Zakładach Elektronicznych ELWRO w sekcji jednostek centralnych. Jako starszy konstruktor wielokrotnie brał udział w specjalistycznych szkoleniach ICL w Anglii (Manchester), gdzie zapoznał się (1968-1969) z architekturą i organizacją logiczną rodziny komputerów serii ICL 1900 (1904 E/F) – stanowiących wzorzec organizacyjny i programowy maszyn ODRA 1300. Samodzielnie opracował arytmometr procesora ODRA 1304 (german) oraz ODRA 1305 (układy scalone) oraz nadzorował logikę jednostek centralnych tych maszyn. Jako kierownik pracowni struktur logicznych procesorów ODRA 1300 był odpowiedzialny za ich uruchomienie oraz zapewnienie systemowej zgodności z pierwowzorami.
Adam Urbanek należy do grona wybitnych konstruktorów komputerów serii ODRA 1300.
- W latach 1966-1968 opracował i wdrożył do produkcji seryjnej jednostki centralne komputera ODRA 1304,
- Następnie uczestniczył w opracowaniu założeń techniczno-ekonomicznych, a wraz z zespołem opracował i uruchomił modele i prototypy procesorów ODRA 1305, wykonanych w technice trzeciej generacji (na układach SSI),
- Pełniąc przez wiele lat funkcję konstruktora prowadzącego cały system ODRA 1305, był odpowiedzialny za badania i wdrożenie do seryjnej produkcji tego komputera wraz z systemem operacyjnym GEORGE 3. W 1976 r. został uhonorowany Zespołową Nagrodę Państwową pierwszego stopnia w dziedzinie techniki za „Udział w konstrukcji i technologii wytwarzania procesorów III generacji”.
Zatrudniony w IKSAiP na stanowisku głównego specjalisty d/s systemów komputerowych projektował multiplekserowe systemy do pracy zdalnej (teleprzetwarzanie) współpracujące z serią maszyn ODRA 1300, a na stanowisku adiunkta wdrażał wielodostępne aplikacje czasu rzeczywistego z wykorzystaniem terminali dostępowych tej serii. W pracowni mikrokomputerowej IKSAIP uczestniczył w konstrukcji mikroprocesorowych systemów terminalowych dla banków (ntel 8080), a w firmie Ameprod wdrożył do produkcji seryjnej własny, unikatowy zestaw laboratoryjny ZLA – przeznaczony do nauki układów mikroprocesorowych rodziny Intel 8080 oraz prowadzenia ćwiczeń praktycznych w pracowniach mikrokomputerowych.
Po przejściu do firmy Computex (1988-1992 r.) objął funkcję głównego konstruktora i kierował zespołem, który stworzył oraz instalował procesory SKOK (Szybki Kompatybilny Odra Komputer) – o parametrach kilkakrotnie przewyższających komputery ODRA 1305 (układy scalone VLSI i plasterkowe). W latach 1992-1995 pracował we wrocławskim Zakładzie Elektroniki Tel-EKO, gdzie wdrożył do produkcji kilkanaście typów przemysłowych mikroprocesorowych mierników zawartości tlenu, chlorków i konduktancji – z przeznaczeniem dla stacji uzdatniania i systemów ochrony środowiska.
Przez kilkunaście lat zajmował się popularyzacją problematyki sieci komputerowych i telekomunikacyjnych w redakcji specjalistycznego miesięcznika NetWorld (amerykańskie Wydawnictwo IDG Poland SA).