Prezentując opracowanie W. Marcińskiego otwieramy nowy rozdział w zasobach portalu, a mianowicie udostępnienie dokumentów i opracowań z zakresu idei społeczeństwa informacyjnego, traktując to jako rozdział historii najnowszej informatyki. Opracowanie było dostępne na wielu stronach w internecie w latach 2002-2006 bez podawania nazwiska Autora. Postanowiliśmy w 2008 wydać to drukiem w ramach XIX Górskiej Szkoły PTI w Szczyrku (link poniżej), a obecnie udostępniamy w formie reprintowej w zasobach portalu historycznego PTI. Należy nadmienić, ze materiał obejmuje lata 1994 - 2002, kiedy to Autor miał okazję obserwować zachodzące zdarzenia jako przedstawiciel Polski w Unii Europejskiej. Artykuł przezentujemy z okazji tegorocznego Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2016.
.....Bez szczegółowego dociekania autorstwa pojęcia „społeczeństwo informacyjne" można przyjąć, że najważniejsze dla jego upublicznienia i właściwej kreacji było opublikowanie w roku 1994 przez Komisję Europejską dokumentu „Europa i społeczeństwo globalnej informacji. Zalecenia dla Rady Europejskiej" - zwanego, od nazwiska propagującego go członka Komisji Europejskiej, Raportem Bangemanna.
Intencją autorów raportu było przedstawienie opinii o zmianach zachodzących pod wpływem nowoczesnych technologii teleinformatycznych we współczesnym społeczeństwie, o szansach oraz zagrożeniach.
.Raport Bangemanna, co jest jego szczególną zasługą, otworzył publiczną debatę na temat europejskich szans zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia gospodarki, aktywnego konkurowania na rynkach światowych. Przyczynił się do aktywizacji wielu środowisk zawodowych i społecznych widzących w technologiach teleinformatycznych szansę dla Europy. Raport był także przedmiotem pogłębionej analizy podczas I Kongresu Informatyki Polskiej w Poznaniu w 1994 roku. (Warto przypomnieć, iż jednym z członków ówczesnej ,grupy Bangemanna" był aktualny przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. To wiele wyjaśnia w świetle dzisiejszych działań Komisji).......
[red. JN 5.04.2016]