Około 1972 r uruchomiono w Polsce Telewizyjny Kurs Informatyki, przeznaczony wg wiedzy redaktora, dla kadry technicznej przedsiębiorstw. Firmy otrzymywały (kupowały?) kasety video wg ówczesnego standardu, odtwarzane na magnetowidach MTV-10 i MTV-20, produkcji ZR im. M. Kasprzaka. Kasety zawierały wykłady ówczesnych luminarzy informatyki. Ponadto słuchacze mogli otrzymać broszury tzw poradników zawodowych, których opracowano ok. 20 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Informatyki. Nakłady poradników wynosiły ok. 5 - 20 tys. egzemplarzy.
Prezentujemy poniżej okładki dwóch opracowań, z których wynika, że miały miejsce co najmniej dwie edycje telewizyjnych kursów. Brak danych o zasięgu szkoleń. Podobnie brak informacji czy te wykłady i prelekcje były prezentowane w TVP. Liczymy na odzew PT Czytelników.
Dla informacji - magnetowidy MTV produkowano na licencji firmy Philips, licencja obejmowała część metalową, elektronikę urządzenia opracowano w Polsce.
Komentarz do informacji dr Bogdana Pilawskiego z 10.07.2017 - dawniej HCP - Poznań, nadesłany na liście dyskusyjnej KLIO:
był pokazywany w TVP. Kupiliśmy wtedy (z importu! za własne dewizy Zakładów, z tzw. odpisu dewizowego) magnetowid Philipsa, jeszcze taki, co to wymagał współdzialania z telewizorem podczas nagrywania (sam nie miał, jak późniejsze magnetowidy kasetowe, układu odbiorczego). Połączenie z telewizorem było skomplikowane i obejmowało liczne przewody, kilka z których prowadziło do okrągłej podkładki kontaktującej, umieszczanej pod jedną z lamp telewizora. Nagrywanie odbywało się na taśmy na szpulach (system reel-to-reel), nie było jeszcze kaset. Był w Ośrodku elektronik, który się na tym znał i jego obowiązkiem było nagrywanie z telewizora wszystkich tych programów. Ten sam człowiek odtwarzał potem te programy w trakcie zajęć kursowych, dla poszczególnych grup uczestników (prowadziłem niektóre z tych zajęć). W całych Zakładach przeszkolono w ten sposób kilkaset osób - zajęcia odbywały się popołudniami i wieczorami (po godzinach pracy) w salce szkoleniowej Ośrodka, gdzie był ten zestaw magnetowid-telewizor. Udział był obowiązkowy dla całego kierownictwa do poziomu majstrów i kierowników rozdzielni i ich zastępców nawet. Oprócz tego zajęcia były otwarte dla chętnych, których też było sporo, szczególnie z tzw. Dyrekcji (centrala Zakładów). Nie pamiętam, czy był jakiś rodzaj sprawdzianu/egzaminu na koniec, ale uczestnicy dostawali świadectwa ukończenia. Całość koordynowała Sekcja Szkoleń Działu Kadr, która współpracowała w jakiś sposób z TVP. Jedna z lekcji kursu była, w części, nagrywana przez ekipę TVP u nas, w Ośrodku.