Mija 25 lat od opracowania przez zespół Polskiego Towarzystwa Informatycznego Propozycji strategii rozwoju informatyki i jej zastosowań w Rzeczpospolitej Polskiej, popularnie określanej jako Raport PTI. Proponujemy sprawdzić jak wygladają prognozy naszych Koleżanek i Kolegów po 25 latach. Co więcej - nadarza się znakomita okazja do porównania tez Raportu z kierunkami informatyzacji Państwa opublikowanymi niedawno w projekcie Ministerstwa Cyfryzacji - Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, przekazanym do konsultacji publicznych.
A dla przypomnienia uwagi z Raportu PTI
Zacznijmy od wyjaśnienia tylko z pozoru drobnej różnicy terminologicznej:
- komputeryzacja oznacza zakup sprzętu komputerowego, a dopiero potem tworzenie ad hoc systemów informatycznych;
- informatyzacja oznacza zaprojektowanie systemu informatycznego spełniającego zapotrzebowanie, a następnie wybranie i zakup odpowiedniego dla niego sprzętu komputerowego.
W rozdziale 4 tego opracowania wyraźnie określa się przewagę informatyzacji nad komputeryzacją.
Wbrew ogólnie przyjmowanym poglądom, inwestowanie w informatyzację firmy .lub instytucji nie przynosi bezpośrednio zysków. Z reguły jest to działalność czasochłonna, bardzo kosztowna i często połączona z dużym ryzykiem w uzyskaniu powodzenia. Pomimo tego istnieją jednak przesłanki powodujące szybki rozwój zastosowań informatyki - na świecie w makroskali, w Polsce na razie w mikroskali. Do najważniejszych motywacji informatyzacji należy dążenie do:
- uporządkowania struktury organizacyjnej zarządzania firmą lub instytucją;
- przyspieszenia obsługi klientów przez stanowiska bezpośredniego dostępu;
- zmniejszenia zatrudnienia w obsłudze przetwarzania dokumentów. ,
- unowocześnienia instytucji;
- dopasowania się do instytucji współpracujących, które są już zinformatyzowane;
- poszukiwania nowych metod podejmowania decyzji na podstawie analizy, a następnie syntezy już zgromadzonych informacji.