Poniższy szkic przedstawia przegląd działań Polskiego Towarzystwa Informatycznego w sferze historii polskiej informatyki, wskazując również inne podobne prace czy portale internetowe. Oprócz przeglądu działań pokazano zasoby archiwalne, które należy udostępnić społeczności informatycznej. Do takich zasobów zaliczono materiały konferencyjne, w szczególności PTI oraz współpracujących z nami stowarzyszeń.
Zestawienie wymienia zasoby czasopism i wydawnictw ciągłych w wersjach cyfrowych, zespoły akt archiwalnych udostępnionych w wersji cyfrowej oraz prezentuje dokumenty PTI w wersjach cyfrowych. Oprócz tego wskazano kierunki dalszych prac („białe plamy”) cyfryzacyjnych zwracając uwagę na trudności z udostępnieniem z powodu ograniczeń prawa autorskiego. Pokazano również inicjatywy innych organizacji i osób prywatnych, działających na niwie zachowania dorobku polskiej informatyki.
Celem generalnym działań PTI, niezależnie od obowiązku statutowego, jest zachowanie tradycji w polskiej informatyce i uczczenie 70-lecia jej powstania w 1948 r. Prowadzone prace zrealizowano głównie w latach 2008–2017, czyli w kadencjach Prezesów Marka Hołyńskiego i Mariana Nogi przy pełnym wsparciu Zarządów Głównych z lat 2008–2017.
* * *
W |
trakcie powoływania naszego Towarzystwa w 1981 roku nikt nie myślał o historii – działa się wówczas ona na naszych oczach. Ale po 1982 następuje spokój i zaczynamy działać. Nikt z nas nie przywiązuje wtedy wagi do ratowania zabytków techniki informatycznej czy pisanych źródeł – wszystko jest świeże, młode, nie warte zachowania. II Zjazd PTI w 1987 r. zajmuje inne stanowisko – uchwała zjazdowa nakazuje zwołanie konferencji rocznicowej w 40-lecie powołania Grupy Aparatów Matematycznych, co obecnie uznajemy za początek informatyki w Polsce.