Pszczoły żyją w środowisku człowieka od tysięcy lat. Ostatnio czytamy z niepokojem o epidemiach, warrozach itp. Prognostyki są bardzo nieprzyjemne i miejmy nadzieję, że sympatyczne pszczólki (mimo, że żądlą) uporają się z zagrożeniami przy pomocy pszczelarzy i być może, informatyków.
Z ogromną satysfakcją prezentujemy opracowania dwóch doktorów nauk z Krakowa, Andrzeja Migacza i Ryszarda Tadeusiewicza, w tym jednego posiadacza pasieki, o symulacji zachowań rodzin pszczelich. Prace powstały w latach 70-ych, korzystano z niezbyt doskonałych komputerów, a na końcu przybliżono wiedzę młodzieży w miesięczniku Bajtek w 1988 r. Warte podkreślenia jest również to, iż Autorzy opublikowali pierwsze doniesienie w znakomitym miesięczniku Problemy w 1977 r.
Oczywiście w tyrri momencie model przestaje być uniwersalny, gdyż nadanie parametrom konkretnych wartości jest równoważne z decyzją i przedmiotem modelowania będzie ściśle określony obiekt, w tym przypadku wybrana rodzina pszczela, działająca w regionie krakowskim i stanowiąca genetycznie krzyżówkę KX (matka rasy kaukaskiej, truteń miejscowy niewiadomej linii). Naturalnie wszędzie, gdzie to było możliwe, wykorzystywano znane z literatury parametry charakterystyczne dla gatunku lub rasy, takie jak np. pojemność wola, w którym pszczoła przenosi nektar, maksymalna wydajnośó woszczarki, czasy rozwoju stadiów pośrednich, okresy aktywności.biologicznej owadów, niemniej w przypadku wykorzystywania modelu do badania rodziny o zdecydowanie odmiennych uwarunkowaniach genetycznych konieczne jest wprowadzenie odpowiadających. jej parametrów w modelu. Nie wymaga to zmiany struktury równań ani zmiany napisanego programu dla maszyny cyfrowej, ale wymaga określenia pewnej (niewielkiej) liczby parametrów, .....