Inż. Juliusz Miller (1886 - 1962), wieloletni pracownik GUS, był organizatorem zmechanizowanego obrachunku na maszynach analitycznych systemu Powersa w okresie przedwojennym, a po wojnie odtwarzał stan posiadania GUS w zakresie mechanizacji obliczeń statystycznych. Byl wiceprezesem GUS i jednocześnie Pełnomocnikiem Prezesa do budowy nowego gmachu GUS.
J. Miller zmarł w Warszawie 11 września 1962 r. Wiadomości Statystyczne nr 4/1962 zamieściły wspomnienie pośmiertne, które publikujemy poniżej.
Jest autorem obszernych opracowań o technice maszynowego opracowania danych statystycznych, drukowanych w Kwartalniku Statystycznym w latach 1928 - 1934. Po wojnie opracował podręcznik akademicki Podstawy techniki statystycznej, wydany przez SGPiS w 1952 r, niedostępny jeszcze w wersji cyfrowej. Z przypisu do artykułu z 1934 r. wynika, że J. Miller jest również autorem artykułu zamieszczonego w czasopiśmie Revue internationale des Sciences administratives, nr 2/1930, wydawanym w Brukseli. Wynika z kwerendy katalogów, że ten numer czasopisma nie jest dostępny w kraju.
Poniżej zamieszczono fragment artykułu z 1934 r. (Niebezpieczne momenty w organizacji...) zawierający zestawienie zalet pracy maszynowej - może się przydać do prezentacji historycznej.