W 1965 r. prof. Oskar Lange przygotował artykuł w j. angielskim do księgi jubileuszowej Paula Barana, którą miał wydać Uniwersytet w Stanfordzie. Z nieznanych powodów nie doszło do wydania, prof. O. Lange zmarł w Londynie 2.10.1965 r i wspomniany artykuł ukazał się w j. polskim w Życiu Gospodarczym nr 43/1965 z 24.10.1965 r. W tekście wyraźnie pisze się, że artykuł był dedykowany P. Baranowi, a oryginalny "computer" podano w tytule jako "Maszyna licząca i rynek". Wersja angielska ukazała się w 1967 r w wydawnictwie University Press w Cambridge, w księdze pamiątkowej ku czci prof. M. Dobba, angielskiego marksisty - informacja o uprzedniej dedykacji P. Baranowi jest wycięta. Artykuł po raz drugi ukazał się w 1966 w wydaniu PWN w wersji z Życia Gospdarczego i obszernym przypisem wyjaśniającym powstanie tekstu.
W 1973 r. określonym jako Rok Nauki Polskiej, prawdopodobnie z okazji II Kongresu Nauki Polskiej, PWE wydaje Dzieła Oskara Langego z nowym tłumaczeniem artykułu. Tym razem tłumaczka użyła określenia "komputer" w tekście artykuł zachowując brzemieniu tytułu bez zmian. Ne ma również w tekście informacji o uprzedniej dedykacji P. Baranowi, ale omówiono to w przypisie końcowym. Wersja tekstu z wydania PWE zostaje powtórzona bez żadnych zmian w wydaniu prac O. Langego - Wizje gospodarki socjalistycznej przez Wyd, Książka i Wiedza w 1985 r.
W efekcie mamy pięć wersji (wydań) artykułu "Maszyna licząca i rynek", w tym jedna oryginalna, ale z drobnymi poprawkami. Wszystkie publikujemy jako odrębne dokumenty z numeracją 1 - 5. Linki podane poniżej wskazują katalog, wersję angielską, wersję z Życia Gospodarczego i wersję PWE z 1973 r. Artykuł ten spowodował pewne zamieszanie w próbach odszukania pioniera określenia "komputer" w polskiej literaturze naukowej i popularno-naukowej. Tłumaczenia artykułu wyraźnie wskazują, że był to dorobek tłumaczy.