Budowa systemu ewidencji ludności PESEL budzi emocje do dziś z powodu kierowania pracami przez funkcjonariuszy Służby BezpIeczeństwa. System jest stosowany do dziś, a warto zauwazyć, że oprócz niego dalej funkcjonują systemy Bank krwi {SPIN Katowice) i SYMLEK (ZETO Olsztyn - księgi rodowodowe krów). Potwierdza to fakt, że systemy te wykonali świetnie przygotowani specjaliści, którzy nie przespali rewolucji informatycznej w latach 70-ych XX wieku.
Wracając do zasadniczego tematu - autor był uprzejmy nadesłać krótki zarys dziejów systemu na konferencję historyczną PTI w dniu 7.12.2009 r. Jest to osobista relacja i przez to bardzo cenna.
O elektronicznej ewidencji ludności zaczęliśmy myśleć pod koniec lat 60-tych, kiedy dotarły do nas informacje o tego typu pracach w Szwecji.
.........Wspólnie z Antonim Bossowskim tworząc Ośrodek EPI, zdefiniowaliśmy problem, który pod nazwą „System Ewidencji Ludności” zaistniał w 5-letnim Planie Gospodarczym na lata 1970-1974. Fakt ten można uznać za narodziny PESEL.
Minister Spraw Wewnętrznych – nadzorujący ustawowo ewidencję ludności w kraju – otrzymał środki na badania i projektowanie systemu.
W 1972 Minister Spraw Wewnętrznych powołał Pełnomocnika ds. PESEL i ustanowił etat Biur Realizujących PESEL:
-
Biura Studiów i Projektów PESEL, i
-
Biura Koordynacyjno-Prawnego PESEL.
Pełnomocnikiem Ministra Spraw Wewnętrznych ds. PESEL został Zygmunt Orłowski. .....................