Z satysfakcją informujemy o otrzymaniu zgody Rodziny Wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego na udostępnienie Jego prac w bibliotece cyfrowej bez żadnych ograniczeń. Kolekcję prac i publikacji E. Kwiatkowskiego przygotowała Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej. Inicjatorem był dyr. dr inż. Krzysztof Zioło. Komplet plików przygotowała Pani mgr Anna Brol. Podziekowania należą sie Kol. dr hab. inż. Włodzimierzowi Adamskiemu za udostępnienie kontaktow adresowych.
Szczególne podziękowania należą sie Pani dr Julicie Maciejewicz-Ryś za szybkie załatwienie zgody Rodziny.
Do tej pory zgodnie z prawem autorskim publikacje były dostępne jedynie w budynku Biblioteki Głównej Pol. Śląskiej. Od marca 2017 r. - czytamy w sieci.
Warto zwrócić uwagę na Dysproporcje - Biblioteka udostępnia dwie wersje: oryginalną z 1931 r oraz pierwsze powojenne wydanie z 1989 r, ale ocenzurowane!
Zainteresowanie musi budzić podręcznik o technologii chemicznej przeróbki węgla z 1954 r.! Szkoda, że żaden przedstawiciel chemii nie pokusił się do tej pory o ponowną recenzję w aspekcie aktualności poglądów Autora z dzisiejszymi rozważaniami, co dalej robić z górnictwem węgla w Polsce. Książka zawiera jeszcze jeden smaczek - otóż jej autorem był niejaki "mgr inż. Eugeniusz Kwiatkowski" - ani słowa więcej. Cóż, signum temporis.
Dzieje chemii i przemysłu chemicznego z 1962 r. (niewznawiane do tej pory) wiążą się z pewnym ciekawym wydarzeniem - otóż po wpisie książki do katalogu cyfrowego w 2016 r. zwróciła się z prośbą o jej udostępnienie habilitantka z Uniwersytetu w Hanowerze (!). Fajne, prawda?
"Zarys dziejów gospodarczych świata" z 1947 r. budzi podziw z innego powodu - Autor pisał to w trakcie internowania po wrześniu 1939 r. w Rumunii, korzystając praktycznie z własnej pamięci. Pierwszy tom zdążył się jeszcze ukazać w 1947 r, drugi pozostaje do dziś w maszynopisie w archiwum rodzinnym - brak odważnego do korekty merytorycznej tekstu.
Zwrócimy jeszcze uwagę w tym krótkim przeglądzie na 15-letni plan rozwoju Polski, przedstawiony przez Wicepremiera E. Kwiatkowskiego w Sejmie w grudniu 1938 r i drukowany w Monitorze Polskim. Tekst ten nie został do tej pory ujawniony w całości w żadnej publikacji poświeconej dzialalności Autora. Przydałaby się jego ocena z dzisiejszej perspektywy, (biorąc pod uwagę, że Autor nie znał powerpointa) - wydaje się, że przyjęcie założenia wyrónania różnic gospodarczych i cywilizacyjnych między Polską A i B w ciągu 15 lat było bardzo optymistyczne. [JN 26.02.2017]
Zapraszamy do lektury, jest co poczytać.
Lista publikacji dostępnych (od marca 2017) w BC Politechniki Śląskiej:
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1923, Zagadnienia przemysłu chemicznego na tle wielkiej wojny
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1931, Dysproporcje : rzecz o Polsce przeszłej i obecnej
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1989, Dysproporcje : rzecz o Polsce przeszłej i obecnej
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1946, Człowiek i gospodarstwo w Nowej Polsce
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1947, Perspektywy gospodarczego rozwoju wybrzeża
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1947, Remont mechanizmu monetarnego w świecie
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1947, Zarys dziejów gospodarczych świata. Cz. 1, Od starożytności do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1947, Wczoraj, dziś i jutro Polski na morzu
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1947, Przełomowe momenty w nowoczesnej historii gospodarczej świata,
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1954, Zarys technologii chemicznej węgla kamiennego
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1957, Nowoczesna chemia przemysłowa
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1962, Dzieje chemii i przemysłu chemicznego
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1985, Pisma o Rzeczypospolitej Morskiej
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1988, "Rzecz najważniejsza Polska" : wybór myśli politycznych i społecznych
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1989, Diariusz 1945 - 1947
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1990, W takim żyliśmy świecie
-
Kwiatkowski, Eugeniusz, 1989, Dziennik