Artykuł Prof. Józefa Oleńskiego został opracowany na konferencję w Łańsku w 2004 r. Autor przejrzał historyczny już tekst przed umieszczeniem go w zasobach portalu.. Upływ 12 lat pozwala dodatkowo sprawdzić tezy Autora i porównać z obecnymi realiami i doświadczeniami. Szczególnie polecamy opis przypadków zagranicznych, omówionych w przypisach, np. doświadczenia z outsourcingu portugalskiego urzędu statystycznego.
...... Termin outsourcing jest jednym z tych terminów, które w ostatnich kilkunastu latach weszły do polskiej terminologii fachowej i naukowej z języka angielskiego jako kalki i nie doczekały się oryginalnej polskiej wersji językowej. Upowszechnienie się tego terminu pozwala sądzić, że w angielskiej formie leksykalnej i fonetycznej pozostanie na trwałe w języku polskim.
Termin outsourcing jest sztucznym skrótem utworzonym od wyrażenia outside – resource – using, oznaczającym wykorzystanie zasobów pozostających na zewnątrz. Outsourcing jest postrzegany jako:
- < > optymalizacji wykorzystania zasobów i środków przedsiębiorstwa polegająca na realizacji funkcji i procesów należących do zadań podmiotu gospodarczego lub społecznego (przedsiębiorstwo, jednostkę administracji publicznej, instytucję społeczną i inne) przez podmioty zewnętrzne< > transformacji funkcji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa, jednostki administracji lub innego podmiotu polegający na przekazywaniu funkcji i procesów oraz zasobów związanych z realizacją tych funkcji podmiotom zewnętrznym. .....
Należy odróżnić outsourcing od kooperacji. Zasadnicza różnica między oursourcingiem a kooperacją polega na tym, że o outsourcing dotyczy tych funkcji i procesów, za które odpowiedzialność prawną lub ekonomiczną ponosi podmiot, który przekazuje te funkcje lub procesy do realizacji innemu podmiotowi, natomiast w przypadku kooperacji odpowiedzialność podmiotów kooperujących jest określana w kontraktach i może być rozłożona między kooperujące podmioty zgodnie z warunkami umów cywilno - prawnych.
[red. JN 3.04.2016]