Trzech Autorów opracowania, Koledzy Andrzej Goleń, Stanisław Gembalczyk i Andrzej Musioł, to byli pracownicy Centrum Informatyki i Badań Ekonomicznych Hutnictwa z Katowic. Podjęli się karkołomnego wyzwania opisania historii informatyki w hutnictwie żelaza i stali od czasów przedwojennych, mając świadomość braku materiałów archiwalnych. W efekcie otrzymaliśmy pełny przegląd zastosowań informatyki w hutnictwie do roku 1990. Liczymy na uzupełnienia materiału i zapraszamy do lektury.
....Hutnictwo żelaza i stali należy do jednej z gałęzi polskiego przemysłu o najstarszych doświadczeniach w dziedzinie stosowania maszyn analityczno-liczących systemu kart dziurowanych (MAL). Początki mechanizacji przetwarzania danych to lata 30-te XX wieku, kiedy w Hucie Baildon stosowano maszyny licząco-analityczne (Hollerith). Huta Baildon z Katowic wchodziła wówczas w skład koncernu ,,Huta Pokój” Śląskie Zakłady Górniczo-Hutnicze Spółka Akcyjna.
Na tradycjach z okresu przedwojennego oraz na wiedzy pracownikach z hutniczych ośrodków obliczeniowych został oparty plan rozwoju automatyzacji przetwarzania danych w hutnictwie żelaza i stali w latach 60-tych XX wieku.
Branża hutnictwa żelaza i stali należała do krajowych liderów automatyzacji przetwarzania danych w latach 1965 - 1990 i wniosła istotny wkład w rozwój krajowej informatyki. Hutnictwo ponosiło znaczne nakłady na tworzenie infrastruktury do przetwarzania i przesyłania danych. Hutniczy ,,Fundusz postępu techniczno- ekonomicznego- FPTiE” zapewnił finansowanie realizacji wielu projektów badawczo – wdrożeniowych, zarówno na poziomie przedsiębiorstw jak i całej branży.
Niniejsza publikacja powstała w oparciu o zachowane i zgromadzone informacje przez jej Autorów, byłych pracowników CIBEH Katowice.
Duże znaczenie przy opracowaniu niniejszej publikacji miało wykorzystanie informacji zawartych w dostępnej Literaturze i Dokumentach Źródłowych.
Mając na uwadze zasadność utrwalenia wydarzeń i nazw historycznych, w publikacji używane są nazwy historyczne przedsiębiorstw, stosowane w minionym okresie. Poprzednie i aktualne nazwy przedsiębiorstw, wyspecyfikowano w Rozdziale 11 niniejszej publikacji.
Autorzy mają nadzieję, że zebrane informacje przyczynią się do lepszego poznania i zrozumienia procesów rozwoju polskiej informatyki. ...