Zespół byłych pracowników WZE Elwro, a mianowicie Barbara Maćkowiak, Janina Rudze, Bogdan Safader, Zbigniew Salamon i Marian Snowarski postanowił zgłosić opracowanie o historii Zakładów do cyklu prowadzonego przez Gazetę Wyborczą - 100 firm na stulecie 1918 - 2018.
W uzasadnieniu Autorzy piszą m.in:
....Przesyłamy tekst o ELWRO.
O firmie w której pracowaliśmy, o firmie, która w 2. połowie XX w. osiągnęła sukces, stała się znaną marką nie tylko w Polsce. O firmie, która była uznanym liderem w produkcji m.in. komputerów zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Konstruowane w ELWRO komputery informatyzowały urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa i całe branże gospodarki i wniosły niepodważalny, znaczący wkład w rozwój informatyki w Polsce.
Niezależnie od konstrukcji i produkcji komputerów ELWRO było producentem systemów automatyki przemysłowej oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, mikrokomputerów, w tym szkolnego, a także kalkulatorów biurowych i osobistych. Szkolny mikrokomputer umożliwił zapoznanie tysięcy nauczycieli i ponad milion polskich uczniów z zagadnieniami informatyki – co jest jednym z cennych osiągnięć ELWRO w upowszechnianie korzystania z komputerów.
Znaczenie i zasługi ELWRO dla Polski i Wrocławia upamiętniono.
Skwer w pobliżu ELWRO uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia otrzymał nazwę „Skwer ELWRO”. Odsłonięto na nim obeliski upamiętniający ELWRO z napisem „Polskie Komputery rodziły się w ELWRO” oraz „Komputery ODRA konstruowane i produkowane w ELWRO utorowały rozwój informatyki w Polsce”.
Przekonani jesteśmy, że ELWRO - w XX wieku największy reprezentant licznych dostawców sprzętu i oprogramowania - "siejących ziarno" rozwoju informatyzacji społeczeństwa Polski - zasłużyło na miejsce w „złotej setce”. ...
Artykuł ukazał się w Gazecie Wyborczej 1 grudnia 2018 r.