Prezentując dorobek ośrodków informatyki różnych branż przypominamy osobę mgr inż. Andrzeja Raczkowskiego, długoletniego szefa Infocentrum SA w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu. Polecamy fragmenty wspomnień oraz rocznicowy album z okazji 15-lecia Infocentrum. Wspomnienia A. Raczkowskiego ukazały się w świetnym tomie Cegielszczacy, wydanym przez Radę Miasta Poznania. Słuchając i czytając liczne ostatnio wypowiedzi o innowacyjności i reindustrializacji warto przywołać z tego tomu ciekawą informację - w latach 1956 - 1993 Fabryka Silników Okrętowych HCP wyprodukowała ok. 1000 silników okrętowych, każdy o wadze ok. 800 ton. Może warto wyciągnąć z tego wnioski. Niemniej ciekawa jest relacja jak to kierownictwo fabryki przygotowało strajk solidarnościowy w 1980 r. - nietypowa jakby relacja.
...Andrzeja Raczkowskiego miałem okazje poznać w II połowie lat 80-ych w ramach spotkań szefów informatyki największych zakładów Ministerstwa Przemysłu Maszynowego, które organizował dr Henryk Pietrowski, ówczesny wicedyrektor Instytutu Organizacji Przemysłu Maszynowego ORGMASZ. Andrzej był wtedy „początkującym” szefem ośrodka informatyki w HCP (Zakłady H. Cegielski – Poznań), programów nie pisał, systemów nie projektował, ale za to znakomicie znał potrzeby wydziałów, w HCP zwanych fabrykami.
Był znakomitym kompanem, a wiedza o problemach produkcji czyniła Go niezastąpionym partnerem w dyskusjach. Wymienialiśmy uwagi i doświadczenia z działalności spółek prawa handlowego – w końcu lat 80-ych wszyscy pilnie zaczęli studiować stary Kodeks Handlowy. Zakłady H. Cegielski – Poznań okazały się prawdopodobnie pierwszym zakładem w Polsce, który przekształcił swój ośrodek informatyki w spółkę (1988) i praktycznie zastosował to, co obecnie określa się jako outsourcing.
Po 1990 r. nasze kontakty się urwały, widzieliśmy się jeszcze przypadkowo 1-2 razy na konferencjach i to wszystko. Otrzymałem od Niego jeszcze też pełny tekst zawiązania spółki Infocentrum Sp. z o.o., a w sierpniu 2012 r., od poznańskich przyjaciół, doszła wiadomość o Jego śmierci.
Okazało się jednak, że Andrzej opisał swe wspomnienia z pracy w Fabryce Silników Okrętowych HCP, a potem w Infocentrum w bardzo ciekawym zbiorze wspomnień, zatytułowanym „Cegielszczacy”, a wydanym przez Radę Miasta Poznania, w serii „Kronika Miasta Poznania” w 2007 r. Niezależnie od tego A. Raczkowski jest też autorem opracowania „15 lat Infocentrum” wydanym w 2003 r.
W załączeniu prezentujemy fragmenty autobiograficznego rozdziału, w którym Autor przedstawił swe lata pracy jako szef Ośrodka Informatyki HCP, a następnie prezes spółki Infocentrum SA. Opracowanie na stronie KLIO ukazuje się za zgodą Córki Autora, Pani Katarzyny Raczkowskiej-Werwińskiej, za co jej serdecznie dziękujemy.