Archiwum PAN - zespól Instytutu Matematycznego udostępnia nam znaczący dokument - jest to list profesorów J. Bondera, J. Groszkowskiego, K. Kuratowskiego, I. Maleckiego, W. Olszaka i St. Turskiego w sprawie budowy nwoczesnych aparatów matematycznych. Nie wiadomo kto zwracał się o opracowanie takiej opinii, ale mamy okazję zapoznać się z jednym z pierwszych w kraju programowych opracowań o rozwoju branży komputerowej.
...Nowoczesne maszyny matematyczne znalazły i znajdować bądą w nauce, technice i życiu gospodarczym coraz większe i powszedniejsze zastosowanie. Zjawisko to ma dwojakie uzasadnienie:
Po pierwsze pozostaje w związku z coraz głębszym stosowaniem matematyki do techniki i nauk przyrodniczych,
po drugie w związku z niezbędnością szybkiego otrzymywania wyników liczbowych, określających parametry istotne dla problemu naukowego lub. wskaźniki o poważnym znaczeniu technicznym, ekonomiczno-technicznym lub gospodarczym,
Z tyoh względów w ostatnich dziesięcioleciach nader szybko postępuje rozwój konstrukcyjny i produkcyjny maszyn matematycznych. Na przykład w ostatnim pięcioleciu maszyny matematyczne znalazły, zwłaszcza w Związku Radzieckim, szereg poważnyoh zastosowań w technice. Przyczyną wzrostu praktycznego znaczenia maszyn matematycznych, są następujące tendencje rozwojowe nowoczesnej techniki:
a/ dążenie do oszczędzania czasu i pracy ludzkiej przy wykonywaniu obliczeń maternatycznyoh potrzebnych w produkcji i eksploatacji, .....